Post

Ergonomia plecaka dla dzieci: Szkoła wraca

Ergonomia plecaka dla dzieci

Nic tak nie mówi o powrocie do szkoły jak nowy plecak. Ale jak dużo myślisz o tym, jak Twoje dziecko nosi swój plecak i co do niego wkłada?

Dzieci często odczuwają ból pleców spowodowany codziennym noszeniem przeciążonych, źle dopasowanych plecaków. Zanim więc załadujesz nowy plecak Minionków i wyślesz swoich synów i córki w drogę, rozważ te proste wskazówki dotyczące ergonomii plecaka dla dzieci:

Wybierz najmniejszy pasujący plecak

Nie kupuj ogromnego plecaka. Jeśli pomieści wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko na biwaku lub na wakacjach, to znaczy, że jest za duży. 

Wybierz najmniejszy plecak, który nadal pomieści niezbędne przedmioty. Chociaż może być kuszące, aby kupić taki, którego dziecko będzie używać przez wiele lat, to nie jest to zdrowe dla rosnącej osoby.

Plecak powinien spoczywać tuż nad talią, gdy jest odpowiednio wyregulowany i nie powinien być większy niż plecy dziecka. Jeśli zmieści się w nim książka, lunch i może jakieś ubranie na siłownię, to wystarczy.

Obciążenie plecaka nie powinno przekraczać 15% wagi ciała dziecka.

Jest to generalnie bezpieczna granica wagi plecaka w stosunku do noszącego go dziecka. Dzieci często przekraczają ten limit, często z rzeczami, które wcale nie muszą być w plecaku.

Jako dzieci, to całkiem normalne, że przedmioty unoszą się w głębi plecaka i nie są dotykane przez wiele miesięcy z rzędu. 

Niech Twoje dzieci od czasu do czasu opróżniają swoje plecaki - te rozwalone batoniki i pogniecione papiery mają lepszy dom niż plecy Twojego dziecka.

Trzymanie się limitu 15% dla lżejszych dzieci może być wyzwaniem. Ale nie wszystko musi trafić na plecy.

Łatwo i wygodnie jest nosić lunch w podręcznej torbie. Jeśli Twoje dzieci muszą przynosić do szkoły nieporęczne rzeczy - takie jak kalosze - powinny je nosić (lub zakładać!). Rzeczy, które nie muszą być codziennie przynoszone do domu, mogą zostać w szkole!

Reguluj i używaj pasków do plecaka

Jednorazowe zapinanie plecaka nie jest już fajne. Jest to również niebezpieczne - w końcu przechylisz się na bok, aby poradzić sobie z nierównowagą wagi. 

Powoduje to nadmierne (i zupełnie niepotrzebne) obciążenie dolnej i górnej części pleców, ramion i szyi, co może prowadzić do kontuzji lub dyskomfortu u dziecka już w bardzo młodym wieku.

Dopnij paski na ramiona, aby plecak przylegał do pleców. Luźny plecak zwisający w dół powoduje pochylanie się do przodu i nieprawidłową postawę. Ponadto zwiększa prawdopodobieństwo upadku do tyłu, zwłaszcza podczas biegu lub na oblodzonej nawierzchni.

W większości dobrych plecaków są jeszcze dwa inne pasy, którym nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi: pas biodrowy i pas piersiowy. 

Te dwa paski, które zbyt często zwisają bezczynnie z boku, są kluczowe dla poprawy postawy kończyn górnych. Użycie pasa biodrowego zdejmuje ciężar z pleców i ramion, przenosząc znaczną część ciężaru na biodra. 

Świetnie jest wyrobić w dzieciach nawyk używania tych pasów - i odczuwania korzyści z nich płynących - od najmłodszych lat.

Cechy charakterystyczne dobrego plecaka

Omówiliśmy już rozmiar, dopasowanie i szelki, ale plecak to nie wszystko. Kiedy wybierasz nowy plecak, estetyka musi być na drugim miejscu. 

Upewnij się, że plecak jest wykonany z lekkiego materiału i ma wiele oddzielnych przegródek. Nie tylko ustabilizuje to ładunek, ale także ułatwi jego równomierne rozłożenie i uporządkowanie. 

Na plecach i wzdłuż pasków na ramiona powinno być również dużo wyściółki, która pomoże zamortyzować ładunek. Pomagają w tym również szersze pasy.

Ergonomia plecaka dla dziecka

Dzieci są szczególnie podatne na urazy w okresie wzrostu. Dlatego ergonomia plecaka jest tak ważna. Poza tym, chcemy po prostu, aby naszym bliskim było wygodnie.

Przyjrzyj się więc, co noszą Twoje dzieci. Pomóż im wyrobić dobre nawyki. Kupuj im nowy plecak co rok lub dwa lata. Jeśli plecak jest nadal w dobrym stanie, a już na niego nie pasuje, sprawdź, czy pasuje na młodsze rodzeństwo.